[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 423-435 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اثربخشی الگوی تلفیقی مشاوره معنوی و شناختی بر تاب آوری و خودکارآمدی بیماران همودیالیزی
زهرا مرادی ، یاسر مدنی* ، مسعود صادقی
دانشگاه تهران ، yaser.madani@ut.ac.ir
چکیده:   (563 مشاهده)
چکیده
هدف: کلیه یکی از تمایز یافته­ترین ارگان­های بدن است. اختلال در عملکرد کلیه می­تواند آسیب جدی به سلامت جسمانی و روانی فرد وارد کند. در صورت نارسایی کلیه، دیالیز وظیفه کلیه را انجام خواهد داد و فرد تا آخر عمر نیازمند دیالیز می­شود. لذا هدف پژوهش حاضر بررسی اثر بخشی الگوی تلفیقی مشاوره معنوی و شناختی بر تاب­آوری و خودکارآمدی بیماران همودیالیزی شهر خرم­آباد بود.
 روش کار: روش پژوهش شبه آزمایشی به روش پیش­آزمون و پس­آزمون با گروه آزمایش و گواه بود. جامعه آماری پژوهش را کلیه بیماران همودیالیزی که در بهار سال 98 در بیمارستان شهید رحیمی شهر خرم­آباد همودیالیز می­شدند، تشکیل داد. روش نمونه­گیری در این پژوهش بدین صورت بود که از میان کلیه افراد که در بیماراستان شهید رحیمی خرم­آباد همودیالیز می­شدند، با رعایت ملاک­های ورود و خروج به صورت در دسترس 30 نفر انتخاب و سپس به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه (هر گروه 15 نفر) جایگیزین شدند. س[WU1] پس در شرایط یکسان و همزمان، پیش­آزمون با پرسشنامه­های تاب­آوری و خودکارآمدی از هر دو گروه به عمل آمد. سپس مداخله با روش الگوی تلفیقی مشاوره معنوی و شناختی به مدت 8 جلسه 90 دقیقه­ای بر روی گروه آزمایش اجرا شد ولی گروه گواه مداخله­ای دریافت نکرد. پس از اتمام جلسات مجدداً از هر دو گروه پس­آزمون گرفته شد.
یافته­ها: میانگین تاب­آوری در پیش­آزمون برای گروه آزمایش 24 و در پس­آزمون 37، همچنین خودکارآمدی در  این گروه قبل مداخله 26 و بعد از مداخله 39 بوده است و در گروه گواه تغییر معناداری ایجاد نشد. همچنین نتایج تحلیل کواریانس چند متغیره و تک متغیره نشان دادکه مداخله الگوی تلفیقی مشاوره معنوی و شناختی بر افزایش تاب­آوری وخودکارآمدی [WU2] بیماران تاثیر معنادار داشته است (001/0>P).
نتیجه­گیری: با توجه به نتایج این مطالعه می­توان گفت، الگوی تلفیقی مشاوره معنوی و شناختی باعث افزایش تاب­آوری و خودکارآمدی بیماران همودیالیزی شده است. لذا می­توان از این روش جهت افزایش تاب­آوری و خودکارآمدی بیماران همودیالیز استفاده کرد.
واژگان کلیدی:  الگوی تلفیقی، مشاوره معنوی، مشاوره شناختی[WU3] ، تاب­آوری، خودکارآمدی، همودیالیز

 [WU1] [WU1]طبق نظر دلاور نمونه برای تحقیقات آزمایش ، نیمه آزمایش و شبه آزمایشی 30 نفر  و هر گروه گروه 15 نفر کفایت می­کند (دلاور، 1393)
 
 [WU2]میانگین متغیرها در چکیده آورده شد
 [WU3]کلید واژه ها جدا نوشته شد
واژه‌های کلیدی: واژگان کلیدی: الگوی تلفیقی، مشاوره معنوی، مشاوره شناختی، تاب‌آوری، خودکارآمدی، همودیالیز
متن کامل [PDF 351 kb]   (226 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۸/۵/۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱۰/۲۵
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

moradi Z, Madani Y, Sadeghi M. Studying the Effectiveness of Integrating Spiritual and Cognitive Counseling on Resiliency and Self-Efficacy of Hemodialysis Patients. Journal of Clinical Nursing and Midwifery. 2019; 8 (3) :423-435
URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-1080-fa.html

مرادی زهرا، مدنی یاسر، صادقی مسعود. بررسی اثربخشی الگوی تلفیقی مشاوره معنوی و شناختی بر تاب آوری و خودکارآمدی بیماران همودیالیزی. مجله بالینی پرستاری و مامایی. 1398; 8 (3) :423-435

URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-1080-fa.htmlدوره 8، شماره 3 - ( پاییز 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله بالینی پرستاری و مامایی Journal of Clinical Nursing and Midwifery
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4107