[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 3 - ( پائیز 1399 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 783-795 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی تاثیر برنامه ی نوتوانی ریوی بر مشکلات تنفسی و کیفیت زندگی مصدومین شیمیایی سردشت
سلیمان قادری1 ، فریدون خیری* 2، آلیس خاچیان3
1- دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی ایران
2- علوم پزشکی ایران ، khayeri.f@iums.ac.ir
3- علوم پزشکی ایران
چکیده:   (79 مشاهده)
زمینه و هدف:مشکلات تنفسی و افت کیفیت زندگی یکی از عمده ترین مسایل مصدومین شیمیایی ناشی از گاز خردل می باشد. این افراد با توجه به عوارض جسمی ناشی از تماس با این عامل شیمیایی از مشکلات متعدد جسمی که بارزترین آن اختلالات تنفسی است رنج می برند. همچنین ماهیت مزمن و پیشرونده بیماری زمینه ساز افت کیفیت زندگی در این افراد می شود. این پژوهش با هدف بررسی تاثیر آموزش برنامه­ی نوتوانی ریوی بر مشکلات تنفسی و کیفیت زندگی مصدومین شیمیایی سردشت  طراحی و اجرا گردید.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه کارآزمایی بالینی بوده که در سال 1398و با شرکت  80 بیمار مصدوم شیمیایی پس از نمونه گیری در دسترس و تخصیص تصادفی به دوگروه آزمون وشاهد انجام شد. درابتداپرسشنامه کیفیت زندگی سنت جورج، تست اسپیرومتری و فاصله پیموده شده در شش دقیقه در دو گروه تکمیل و برای گروه آزمون برنامه آموزش نوتوانی ریوی در8 جلسه آموزشی و برای گروه شاهد مراقبت رایج اجرا شد. دو ماه بعد از مطالعه مجدد پرسشنامه ها در دو گروه تکمیل گردید. نتایج پژوهش با استفاده از آزمون های تی زوجی، تی مستقل و آنالیز کوواریانس،موردتجزیه وتحلیل قرار گرفت.
یافته ها:در نتیجه مداخله درصد تغییرات هر سه شاخص: ظرفیت حیاتی اجباری( FVC)، (021/ = P)، حجم خارج شده اجباری در یک ثانیه (FEV1 )، (001/>P) و نسبت ظرفیت حیاتی اجباری به حجم خارج شده اجباری در یک ثانیه (FEV1/FVC )، (004/ = P) تفاوت معنی داری بین گروه های مداخله و کنترل داشت. درصد تغییرات میزان شدت تنگی نفس اظهار شده بر اساس مقیاس دیداری تعیین شدت تنگی نفس( VAS ) در دو گروه معنی دار نبود (606/ = P). اما درصد تغییر در فاصله پیموده شده در 6 دقیقه در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل تفاوت داشت (049/ = P). کیفیت زندگی  در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل افزایش معناداری داشت. (001/>P)
نتیجه گیری:.این مطالعه نشان داد که بکارگیری برنامه نوتوانی ریه می تواند تاثیر مثبتی بر برخی مشکلات تنفسی و کیفیت زندگی مرتبط با سلامت داشته باشد. همچنین تاثیر برنامه های نوتوانی بر وضعیت جسمی و توانایی فعالیت مصدومان شیمیایی موثر بوده و بر برخی ابعاد و وضعیت کلی کیفیت زندگی نیز تاثیر معنی داری داشته است.
واژه‌های کلیدی: مشکلات تنفسی، کیفیت زندگی، مصدومین شیمیایی، برنامه نوتوانی
متن کامل [PDF 936 kb]   (49 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/3/5 | پذیرش: 1399/5/27 | انتشار: 1399/11/19
* نشانی نویسنده مسئول: علوم پزشکی ایران
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghaderi S, Khayeri F, Khachian A. Effect of the Pulmonary Rehabilitation Program on Respiratory Disorders and Quality of Life in Chemical Victims of Sardasht, Iran. Journal of Clinical Nursing and Midwifery. 2020; 9 (3) :783-795
URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-1231-fa.html

قادری سلیمان، خیری فریدون، خاچیان آلیس. بررسی تاثیر برنامه ی نوتوانی ریوی بر مشکلات تنفسی و کیفیت زندگی مصدومین شیمیایی سردشت. مجله بالینی پرستاری و مامایی. 1399; 9 (3) :783-795

URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-1231-fa.htmlدوره 9، شماره 3 - ( پائیز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله بالینی پرستاری و مامایی Journal of Clinical Nursing and Midwifery
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4269