[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 9، شماره 3 - ( پائیز 1399 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 753-768 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل موثر و موانع پیش روی همکاری‌های علمی بین‌المللی از دیدگاه اعضای هیات علمی حوزه پرستاری
عارف ریاحی* 1، افشین موسوی چلک
1- ، ariahi1986@gmail.com
چکیده:   (85 مشاهده)
زمینه و هدف: برنامه‌ریزی صحیح در راستای کمک به افزایش همکاری‌های علمی و پیوستن متخصصان کشورمان به شبکه‌های علمی جهانی در حوزه پرستاری، موجبات ارتقای سطح این بخش از شاخه بهداشت و درمان را پدید خواهد آورد و به تبع آن موجبات افزایش سطح کمی و کیفی خدمات پرستاری در کشورمان را فراهم خواهد نمود. هدف از انجام مطالعه حاضر، بررسی عوامل و موانع بازدارنده همکاری‌های علمی بین‌المللی از دیدگاه اعضای هیات علمی پرستاری کشورمان می باشد.
روش بررسی: مطالعه حاضر به لحاظ هدف ،کاربردی و به روش پیمایشی -توصیفی (مقطعی) در بهار و تابستان 1399 صورت گرفته است. جامعه آماری مطالعه حاضر 249 نفر از اعضای هیات علمی شاغل حوزه پرستاری بودند که اسامی آنها در سامانه علم‌سنجی وزارت بهداشت قابل مشاهده است. برای گردآوری اطلاعات از پرسشنامه محقق ساخته استفاده شد که از 3 بخش، 9 زیر بخش و 91 سوال تشکیل شده است. برای تجزیه و تحلیل اطلاعات از آمارهای توصیفی و استنباطی و از نسخه 21 نرم‌افزار SPSS‌ استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که عوامل ارتباطی با میانگین 4/03 و عوامل فرایندی-ساختاری با میانگین3/87 به عنوان مهم‌‌ترین موانع پیش رو و همچنین مشوق‌های تاثیرگذار بر همکاری‌های علمی بین‌المللی افراد مورد بررسی شناخته شده‌ است. "فراهم‌ نبودن بسترها و کانال‌های ایجاد ارتباط علمی با پژوهشگران و همکاران خارجی" با میانگین (4/13) و "وجود سازگاری در شیوه کار، سبک نگارش و ... میان افراد" با میانگین 3/98 به عنوان مهم‌ترین موانع و عوامل تاثیرگذار شناخته شده‌‌اند. 
 نتیجه‌گیری: بی‌شک تقویت مبادلات علمی، آموزشی و پژوهشی میان متخصصان حوزه پرستاری کشورمان با همتایان و همکاران خارجی‌شان شرایط را برای توسعه و پیشرفت علمی در حوزه مورد بررسی و به تبع آن پیشبرد اهداف نظام بهداشت و سلامت در کشورمان تقویت می کند و موجبات ارتقای سطح خدمات بهداشتی و پرستاری بهتری را فراهم خواهدکرد . بدین منظور برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های دانشگاه‌ها، دانشکده‌ها و در راس آن وزارت بهداشت در راستای تقویت عوامل مشوق و موثر و همچنین از میان برداشتن موانع و چالش‌های پیش رو توصیه می‌شود.
واژه‌های کلیدی: همکاری‌های علمی، همکاری‌های علمی بین‌المللی، هم‌تالیفی، اعضای هیات علمی، پرستاری، ایران
متن کامل [PDF 925 kb]   (56 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1399/7/15 | پذیرش: 1399/8/19 | انتشار: 1399/11/19
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mousavi Chelak A, Riahi A. Investigating of the Effective Factors and Barriers to International Scientific Collaboration from the viewpoint of Nursing Faculty Members. Journal of Clinical Nursing and Midwifery. 2020; 9 (3) :753-768
URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-1282-fa.html

ریاحی عارف، موسوی چلک افشین. بررسی عوامل موثر و موانع پیش روی همکاری‌های علمی بین‌المللی از دیدگاه اعضای هیات علمی حوزه پرستاری. مجله بالینی پرستاری و مامایی. 1399; 9 (3) :753-768

URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-1282-fa.htmlدوره 9، شماره 3 - ( پائیز 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله بالینی پرستاری و مامایی Journal of Clinical Nursing and Midwifery
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 4269