[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 5، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 35-46 برگشت به فهرست نسخه ها
ارتباط ارائه مراقبت تسکینی با کیفیت زندگی در مبتلایان به نارسایی مزمن قلبی در سال 1394-1393
راضیه سادات بهادر، عصمت نوحی ، یونس جهان
استادیار مرکز تحقیقات فیزیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران ، smnouhi@yahoo.com
چکیده:   (2793 مشاهده)

زمینه و هدف: نارسایی مزمن قلبی یک بیماری پیشرونده و محدود کننده زندگی است و از مشکلات شایعی است که بر کیفیت زندگی بیماران تأثیر می‌گذارد که علاوه بر همراهی با پیش‌آگهی ضعیف و کیفیت زندگی پایین، هزینه‌های مراقبتی بالایی نیز به همراه دارد. این مطالعه باهدف تعیین ارتباط بین مراقبت‌های تسکینی با کیفیت زندگی بیماران نارسایی مزمن قلبی شهرستان جیرفت انجام شد.

روش بررسی: این پژوهش مطالعه‌ای مقطعی از نوع توصیفی تحلیلی است که شرکت‌کنندگان این پژوهش
100 نفر از بیماران مبتلا به نارسایی مزمن قلبی بیمارستان امام خمینی جیرفت می‌باشند که پس از کسب رضایت از آن‌ها وارد مطالعه شدند. در این مطالعه جهت گردآوری اطلاعات از پرسشنامه اطلاعات بیوگرافیک، پرسشنامه کیفیت زندگی مینه‌سوتا در بیماران با نارسایی قلبی و پرسشنامه پژوهشگر ساخته بررسی وضعیت ارائه مراقبت‌های تسکینی، استفاده شد. پرسشنامه کیفیت زندگی در 3 مرحله (زمان پذیرش، زمان ترخیص و یک ماه بعد از ترخیص) و پرسشنامه مراقبت تسکینی در یک مرحله (هنگام ترخیص و بعد از ارائه مراقبت‌های گروه بهداشتی) تکمیل شدند.
تجزیه‌وتحلیل داده ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون های آماری ضریب همبستگی اسپیرمن، کروسکال والیس، من ویتنی انجام شد.

یافته‌ها: نتایج نشان داد که نمره کیفیت زندگی این بیماران در بدو پذیرش در بیمارستان (08/15±4/77)، زمان ترخیص (66/15±96/66) و یک ماه بعد از ترخیص (08/22±87/42) بود. نمره مراقبت تسکینی ضمن بستری (59/14±73/68) بود. بین کیفیت زندگی و مراقبت تسکینی رابطه معنی‌دار و مثبت وجود دارد. این ارتباط بین کیفیت زندگی یک ماه بعد از ترخیص و مراقبت تسکینی (39/0-r=) (0001/0P) به‌ مراتب بهتر و معنی‌دارتر از کیفیت زندگی زمان ترخیص و مراقبت تسکینی (16/0-r=) (098/0P=) بود. بین کیفیت زندگی بدو پذیرش و مراقبت تسکینی ارتباط معنی‌داری مشاهده نشد (191/0P=).

نتیجه‌گیری: مراقبت تسکینی از دیدگاه بیماران بستری در بیمارستان در وضعیت نسبتاً خوبی ارائه می‌شود و می‌تواند به‌مرورزمان در بهبود کیفیت زندگی بیماران نارسایی مزمن قلبی مفید واقع شود. به‌گونه‌ای که اکثر بیماران بعد از ترخیص از بیمارستان و دریافت مراقبت‌های بهداشتی بهبود قابل‌توجهی در کیفیت زندگی داشتند؛ لذا برنامه‌های مراقبت‌های تسکینی به‌صورت پیگیر و کاربردی در برنامه‌های مراقبت پرستاری توصیه می‌شود.

واژه‌های کلیدی: مراقبت‌های تسکینی، کیفیت زندگی، بیماران، نارسایی مزمن قلبی
متن کامل [PDF 947 kb]   (1111 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۷/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۵/۹/۲۲
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bahador R S, Nouhi E, Jahani Y. The study of palliative care and its relationship with quality of life in patients with chronic heart failure. in 2014-2015. Journal of Clinical Nursing and Midwifery. 2017; 5 (4) :35-46
URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-422-fa.html

بهادر راضیه سادات، نوحی عصمت، جهان یونس. ارتباط ارائه مراقبت تسکینی با کیفیت زندگی در مبتلایان به نارسایی مزمن قلبی در سال 1394-1393. مجله بالینی پرستاری و مامایی. 1395; 5 (4) :35-46

URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-422-fa.htmlدوره 5، شماره 4 - ( زمستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله بالینی پرستاری و مامایی Journal of Clinical Nursing and Midwifery
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3701