[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 40-47 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه حوادث ناخواسته گزارش‌ شده توسط پرستاران و سیستم اطلاعات بیمارستانی در بیمارستان هاشمی نژاد تهران در سال 1392
اصلان نظری، ایروان مسعودی اصل
عضو هیئت علمی، مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، تهران، ایران
چکیده:   (3920 مشاهده)

زمینه و هدف: اهمیت حوادث ناخواسته در بیمارستان ‌ها موضوعی است که از دیرباز در نظام سلامت مورد توجه قرار گرفته؛ ولی اقدام ‌های مؤثری برای کاهش آن ‌ها صورت نگرفته است؛ لذا چنانچه خطرات بالقوه با ابزارهای مدیریت ریسک به‌ طور سیستماتیک شناسایی و کنترل گردد، رسیدن به این مهم تسهیل می‌ گردد. مطالعه حاضر با هدف مقایسه حوادث ناخواسته گزارش‌ شده توسط پرستاران و سیستم اطلاعات بیمارستانی در بیمارستان هاشمی نژاد تهران در سال 1392 به انجام رسید.

روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع توصیفی- تحلیلی بود که به‌ صورت مقطعی در سال 1392 در بیمارستان هاشمی نژاد تهران انجام گرفت. جامعه آماری کلیه پرستاران این بیمارستان (350 نفر) و نمونه آماری 100 نفر بود. برای گردآوری اطلاعات از پرسشنامه‌ای روا و پایا در سه بخش فرآیند مراقبت ‌های پرستاری، فرآیند انتقال بیمار و فرآیند ثبت اطلاعات استفاده شد. تجزیه‌ و تحلیل با استفاده از نرم‌ افزار SPSS و به کمک آمارهای توصیفی و آزمون‌ های Z انجام شد.

یافته‌ ها: میانگین نمرات گزارش حوادث از سوی پرستاران برای خدمات مراقبتی 69/16، برای حوادث انتقال بیمار میانگین 78/9 و برای حوادث ثبت اطلاعات میانگین20/13 به دست آمد. بر اساس گزارشات سیستم اطلاعات بیمارستانی میزان فراوانی حوادث گزارش ‌شده در این سیستم برای خدمات مراقبتی 24 مورد، برای حوادث انتقال بیمار 6 مورد و برای حوادث ثبت اطلاعات 43 مورد بود. میان حوادث ناخواسته گزارش‌شده توسط پرستاران و گزارش ‌شده در سیستم اطلاعات بیمارستانی تفاوت معنی داری وجود داشت (030/0=P).

نتیجه‌ گیری: بر اساس نتایج بسیاری از خطاها از سوی پرستاران انجام می‌گیرد که در سیستم اطلاعات بیمارستانی ثبت نمی‌گردد. ایجاد فضای صمیمی در میان کارمندان و ایجاد امنیت شغلی برای آنان این زمینه را فراهم می‌ کند تا در صورت وقوع هرگونه حادثه در خدمات بیمارستانی، پرسنل بدون ترس از توبیخ و یا از دست دادن شغل، خطای صورت گرفته را در سیستم اطلاعات بیمارستانی ثبت کنند.

واژه‌های کلیدی: واژه‌ های کلیدی: حوادث ناخواسته، پرستار، بیمارستان، سیستم اطلاعات بیمارستان، بیمار.
متن کامل [PDF 689 kb]   (1258 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۰/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nazari A, Masoudi Asl I. Comparison of undesirable events reported by nurses and hospital information systems in Tehran Hasheminejad Hospitals in 2013. Journal of Clinical Nursing and Midwifery. 2016; 4 (4) :40-47
URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-483-fa.html

نظری اصلان، مسعودی اصل ایروان. مقایسه حوادث ناخواسته گزارش‌ شده توسط پرستاران و سیستم اطلاعات بیمارستانی در بیمارستان هاشمی نژاد تهران در سال 1392. مجله بالینی پرستاری و مامایی. 1394; 4 (4) :40-47

URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-483-fa.htmlدوره 4، شماره 4 - ( زمستان 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله بالینی پرستاری و مامایی Journal of Clinical Nursing and Midwifery
Persian site map - English site map - Created in 0.07 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3708