[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 7، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 75-83 برگشت به فهرست نسخه ها
آلودگی زیورآلات پرسنل پرستاری و ارتباط آن با برخی مولفه هادر بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
مجید بنی طالبی، سارا شهبازی ، ابوالفضل قلی پور ، حشمت اله جعفریان، انیس فروغی، صدیقه سلیمانی دهکردی، محمد رحیمی مدیسه*
مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، پژوهشکده علوم پایه سلامت، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران. ، m_rahimi7@yahoo.com
چکیده:   (3625 مشاهده)
زمینه و هدف: پرستاران ساعات زیادی از شیفت کاری خود را بر بالین بیماران مختلف می‌گذرانند و باید در یک دوره زمانی به چند بیمار رسیدگی نمایند و در صورت عدم رعایت اصول بهداشتی می‌توانند در انتقال عفونت به بیماران و سایرین نقش داشته باشند. یکی از مواردی که در انتقال عفونت نقش دارد زیورآلات هستند؛ لذا هدف از این مطالعه، تعیین میزان آلودگی زیورآلات پرسنل پرستاری بود.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه توصیفی- تحلیلی است که بر روی 220 نفر از پرستاران بیمارستان‌های شهرکرد که به روش خوشه‌ای انتخاب ‌شده بودند، انجام شد. جهت جمع‌آوری اطلاعات، پرسشنامه‌ای شامل اطلاعات دموگرافیک و سنجش سطح آگاهی در مورد قوانین کاربرد زیورآلات در محیط بالین، استفاده شد. پایایی این پرسشنامه بر اساس آلفای کرونباخ، 0/86 به دست آمد و تأیید شد. سپس از زیورآلات مورد استفاده پرستاران و کف دست غالب آن‌ها نمونه‌گیری و در محیط‌های غنی کننده کشت داده شد. پس از 72-48 ساعت، نمونه‌ها بررسی شدند. اطلاعات با استفاده از نرم‌افزار SPSS و روش‌های آماری توصیفی و استنباطی مانند Cross tab مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: نتایج این مطالعه نشان داد، از بین شرکت‌کنندگان در مطالعه، تنها 7 نفر (3/2%) در محیط کار از زیورآلات استفاده نمی‌کردند. در کشت‌های حاصل از زیورآلات مورد استفاده توسط شرکت‌کنندگان در مطالعه، استافیلوکک اپیدرمیدیس از بیشترین فراوانی و کاندیدا آلبیکنز از کمترین فراوانی برخوردار بودند. همچنین جنس زیورآلات مورد استفاده بر میزان آلودگی میکروبی در مورد ساعت نقش داشت (0/000P=،259/84=r)؛ اما در مورد سایر زیورآلات این ارتباط دیده نشد. بین جنسیت شرکت‌کنندگان در مطالعه با میزان آلودگی میکروبی موجود در ساعت ارتباط وجود داشت (0/000P==،24/913=r). به ‌طوری ‌که در زنان بیش از مردان بود. علیرغم اینکه، بیش از 75% پرستاران از ممنوعیت استفاده از زیورآلات در بالین اطلاع و آگاهی صحیح دارند، باز هم میزان استفاده از زیورآلات، در حد قابل‌ توجهی بالا بود.
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که دست و انواع زیورآلات مورد استفاده پرستاران به انواع عوامل بیماری‌زا آلوده می‌باشند؛ درحالی‌که بکارگیری اصول حرفه‌ای تعریف‌شده برای کنترل عفونت، مهم‌ترین اصول اجرای برنامه‌های بالینی می‌باشد. لذا نتایج این پژوهش می‌تواند توسط مدیران بیمارستان‌ها مورد استفاده قرارگرفته تا بر رعایت قوانین و مقررات کنترل عفونت در محیط‌های بالین به نحو مطلوب‌تری تأکید نمایند.
واژه‌های کلیدی: پرستار، زیورآلات، آگاهی، انتقال عفونت.
متن کامل [PDF 584 kb]   (465 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۷
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Banitalebi M, Shahbazi S, Gholipour A, Jafarian H, Foroughi A, Soleymani-Dehkordii S et al . The study of the contamination extent in jewelry used by nursing staff and its relation to some factors in Shahrekord Medical University hospitals. Journal of Clinical Nursing and Midwifery. 2018; 7 (1) :75-83
URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-479-fa.html

بنی طالبی مجید، شهبازی سارا، قلی پور ابوالفضل، جعفریان حشمت اله، فروغی انیس، سلیمانی دهکردی صدیقه و همکاران.. آلودگی زیورآلات پرسنل پرستاری و ارتباط آن با برخی مولفه هادر بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد. مجله بالینی پرستاری و مامایی. 1397; 7 (1) :75-83

URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-479-fa.htmlدوره 7، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله بالینی پرستاری و مامایی Journal of Clinical Nursing and Midwifery
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3921