[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 1 - ( بهار 1396 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 19-29 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل تسهیل‌کننده رعایت اخلاق حرفه‌ای در عملکرد پرستاری
علی دهقانی ، رسول اسلامی اکبر، ابراهیم رحیمی، علی عباسی جهرمی، سُوره خاکی
استادیار دانشگاه علوم پزشکی جهرم، جهرم، ایران ، ali.dehghani2000@gmail.com
چکیده:   (2857 مشاهده)

زمینه و هدف: رعایت اخلاق حرفه‌ای جزء ماهیت ذاتی پرستاری است، به‌طوری که رعایت ضوابط اخلاقی منجر به بهبود خدمات پرستاری شده و تسهیل آن نیز رضایتمندی گیرندگان مراقبت را بهبود می‌بخشد. این مطالعه با هدف تعیین عوامل تسهیل‌کننده رعایت اخلاق حرفه‌ای از دیدگاه پرستاران انجام گردید.

روش بررسی: این مطالعه توصیفی- مقطعی با مشارکت 120 پرستار شاغل در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی جهرم به‌صورت سرشماری انجام گردید. ابزار جمع‌آوری اطلاعات پرسشنامه محقق ساخته 36 سوالی بود که عوامل تسهیل‌کننده اخلاق حرفه‌ای را در 3 بعد مدیریتی، فردی و بیماران بررسی می‌نمود. جهت بررسی روایی پرسشنامه از روایی محتوی و پایایی پرسشنامه با آلفای 93/0 تأیید شد. آنالیز اطلاعات با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون‌های آماری توصیفی و استنباطی (کای‌دو و ضریب همبستگی) انجام گردید.

یافته ‌ها: از دیدگاه پرستاران مهم‌ترین عامل تسهیل‎‌‌کننده رعایت اخلاق در بعد مدیریتی مربوط به ارتباط بین فردی مناسب سرپرستاران با کارکنان پرستاری (2/59%)، در بعد فردی مربوط به توانایی تفکر انتقادی و توان تصمیم‌گیری صحیح در موقعیت‌های چالش‌برانگیز اخلاقی (2/64%) و در بعد بیماران نیز مربوط به رفتار مناسب بیماران با کارکنان پرستاری (7/41%) می‌باشد. به‌طوری‌که مهم‌ترین عامل تسهیل‌کننده نیز توانایی تفکر انتقادی و یا توان تصمیم‌گیری و قضاوت صحیح در موقعیت‌های چالش‌برانگیز اخلاقی (2/64%) عنوان گردید.

نتیجه ‌گیری: بر‌اساس یافته‌های مطالعه، کمک و ارتقاء قدرت تفکر نقادانه و تصمیم‌گیری صحیح در موقعیت‌های مختلف چالش‌برانگیز اخلاقی به کارکنان پرستاری از‌طریق آموزش و ارائه کارگاه‌های متنوع با تأکید بر چالش‌های اخلاقی و تدریس میتنی بر ارائه موقعیت و نمونههای شبیه‌سازی شده و ایفای نقش از‌طرف مدیران پرستاری ضروری به‌نظر می‌رسد.

واژه‌های کلیدی: اخلاق حرفه‌ای، عوامل تسهیل کننده، عملکرد پرستاری، پرستاران
متن کامل [PDF 698 kb]   (963 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

کد امنیتی را در کادر بنویسید >


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Dehghani A, Eslamiakbar R, Rahimi E, Abbasi Jahromi A, Khaki S. Evaluation of the facilitating factors of professional ethics compliance in nursing practice . Journal of Clinical Nursing and Midwifery. 2017; 6 (1) :19-29
URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-511-fa.html

دهقانی علی، اسلامی اکبر رسول، رحیمی ابراهیم، عباسی جهرمی علی، خاکی سُوره. بررسی عوامل تسهیل‌کننده رعایت اخلاق حرفه‌ای در عملکرد پرستاری. مجله بالینی پرستاری و مامایی. 1396; 6 (1) :19-29

URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-511-fa.htmlدوره 6، شماره 1 - ( بهار 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله بالینی پرستاری و مامایی Journal of Clinical Nursing and Midwifery
Persian site map - English site map - Created in 0.21 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3701