[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 59-68 برگشت به فهرست نسخه ها
رابطه‌ی بین فرسودگی شغلی و عملکرد شغلی پرستاران بالینی شاغل در بیمارستان شهید رجایی شیراز (تروما) در سال 1394
محمدعلی حسینی، ناصر صدقی گوی آقاج، ابوالفضل علمدارلو ، مهدی فرزاد مهر، عبداله موسوی
دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی تهران، تهران، ایران ، alamdarloo.abolfazl@yahoo.com
چکیده:   (3339 مشاهده)

زمینه و هدف: پرستاری یکی از مشاغل حساس جامعه است و پرستاران قسمت مهمی از زندگی خود را در ارتباط تنگاتنگ و نزدیک با افراد و بیماران می‌گذرانند. عملکرد شغلی بهینه ضامن سلامتی و بهبود بسیاری از بیماران و افراد جامعه است، لذا شناسایی عوامل موثر بر عملکرد پرستاران و سعی در ارتقا و بهبود این عوامل از اهمیت به سزایی برخوردار است. این مطالعه با هدف تعیین همبستگی فرسودگی شغلی و عملکرد شغلی پرستاران بالینی انجام ‌شده است.

روش بررسی: مطالعه ی حاضر از نوع مطالعات همبستگی است که به روش مقطعی انجام‌ شده و جامعه ی پژوهشی آن کلیه ی پرستاران بیمارستان شهید رجائی شهر شیراز می باشند. 150 نفر از پرستاران به روش سرشماری و بر اساس معیارهای ورود وارد مطالعه شدند. برای جمع آوری داده ها از سه پرسشنامه ی مشخصات دموگرافیک، فرسودگی شغلی ماسلاچ و عملکرد شغلی پاتر سون استفاده گردید. روایی و پایایی (0/90) و (0/84) هر دو ابزار در مطالعات مشابه در کشور مورد تأیید قرار گرفته بود. داده‌ها با نرم‌افزار آماری SPSS و با استفاده از آزمون های آماری تی مستقل و ضریب همبستگی پیرسون تجزیه‌وتحلیل شدند.

یافته‌ها: یافته ها فراوانی و شدت فرسودگی شغلی را به ترتیب با میانگین 1/55±21/37، 0/29±22/3 و عملکرد شغلی پرستاران را با میانگین 7/15±45/86 نشان داد. نتایج حاصل از ضریب همبستگی پیرسون نشان داد که بین فرسودگی شغلی و عملکرد شغلی پرستاران رابطه ی منفی و معنی داری وجود دارد (0/001P، 0/52- =r).

نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که بین فرسودگی شغلی و عملکرد شغلی پرستاران ارتباط معنی‌دار منفی و مستقیم وجود دارد و از آنجایی‌ که فرسودگی شغلی بالا می‌تواند منجر به کاهش عملکرد شغلی شود، لذا توصیه می‌شود با تعدیل عوامل ایجادکننده فرسودگی شغلی سعی در ارتقاء عملکرد شغلی آنان و درنهایت باعث افزایش کیفیت مراقبت‌های پرستاری و رضایتمندی بیماران شد.

واژه‌های کلیدی: فرسودگی شغلی، عملکرد شغلی، پرستاران، غیبت از کار.
متن کامل [PDF 897 kb]   (924 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۳
ارسال پیام به نویسنده مسئول

ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hosseini M, Sedghi Goyaghaj N, Alamadarloo A, Farzadmehr M, Mousavi A. The relationship between job burnout and job performance of clinical nurses in Shiraz Shahid Rajaei hospital (thruma) in 2016. Journal of Clinical Nursing and Midwifery. 2017; 6 (2) :59-68
URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-596-fa.html

حسینی محمدعلی، صدقی گوی آقاج ناصر، علمدارلو ابوالفضل، فرزاد مهر مهدی، موسوی عبداله. رابطه‌ی بین فرسودگی شغلی و عملکرد شغلی پرستاران بالینی شاغل در بیمارستان شهید رجایی شیراز (تروما) در سال 1394. مجله بالینی پرستاری و مامایی. 1396; 6 (2) :59-68

URL: http://jcnm.skums.ac.ir/article-1-596-fa.htmlدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها
مجله بالینی پرستاری و مامایی Journal of Clinical Nursing and Midwifery
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 30 queries by YEKTAWEB 3768