:: دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 822-813 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه دقت ثبت پیامدها در کارآزمایی‌های بالینی ثبت شده در سامانه ثبت کارآزمایی بالینی ایران (IRCT) و مقالات منتشر‌شده در مجلات پرستاری و مامایی
مینا سلطانی1 ، نرگس صادقی1 ، مینا محمدی* 2
1- دانشگاه آزاد اسلامی - واحد اصفهان
2- دانشگاه آزاد اسلامی - واحد اصفهان ، mina.mohammady@khuisf.ac.ir
چکیده:   (1840 مشاهده)
زمینه و هدف: انواع مختلفی از تورش­ها در مطالعات وجود ­دارد که یکی آنها، تورش گزارش انتخابی پیامدها است و در مواقعی که انتشار یافته­ های یک تحقیق تحت تأثیر ماهیت و جهت نتایج قرار می گیرد. هدف این پژوهش بررسی مقایسه ای تورش گزارش انتخابی پیامدها در کارآزمایی­های بالینی ثبت­ شده در سامانه ثبت کارآزمایی بالینی ایران (IRCT) با مقالات منتشر­­شده در مجلات پرستاری و مامایی است.
روش بررسی: در این تحقیق توصیفی ­تحلیلی کلیه مقالات کارآزمایی ­بالینی که از فروردین تا اسفند 1396 در مجلات تخصصی علمی ­پژوهشی پرستاری و مامایی ایران چاپ­ شده­ به روش نمونه ­گیری سرشماری انتخاب ­شدند. ابزارگردآوری اطلاعات چک لیست محقق­ ساخته ای­ بود که وضعیت مجلات، مقایسه پیامدها در سامانهIRCT با پیامدهای گزارش ­شده در روش­کار و نتایج مقالات، معنی­ داری و عدم معنی ­داری پیامدهای­ اولیه­ و ثانویه را بررسی می کرد.
یافته ­ها:در بین 223 مقاله منتشر شده در 33 مجله علمی پژوهشی در حوزه پرستاری و ­مامایی، تنها نیمی از مقالات دارای کد IRCT بودند همچنین 63% از پیامد اولیه و 18% از پیامدهای ثانویه ثبت شده در سامانه IRCT با پیامد اولیه وثانویه گزارش­ شده در روش ­کار مقاله تفاوت­ داشت که منجر به حذف 59% از پیامدهای اولیه ثبت شده در سامانه IRCT شد.
نتیجه گیری: نتایج نشان ­داد که با وجود الزامی بودن ثبت کار­آزمایی­های بالینی در سامانه ثبت کارآزمایی­ها از سوی بسیاری از مجلات، نیمی از مقالات بدون گزارش کدIRCT منتشر می­شوند. علاوه براین نیمی از پیامدهای گزارش ­شده در مقالات، متحمل حذف، تغییر و یا اضافه نمودن پیامدی جدید می­شوند که می­تواند در نهایت، منجر به حصول نتایج نامعتبر در مطالعه­ شو­د.
واژه‌های کلیدی: واژه های کلیدی: کارآزمایی­ بالینی، گزارش انتخابی پیامدها، پیامد اولیه، پیامد ثانویه، سامانه ثبت کارآزمایی­های بالینی ایران
متن کامل [PDF 708 kb]   (705 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/7/15 | پذیرش: 1399/9/17 | انتشار: 1400/1/24
* نشانی نویسنده مسئول: اصفهان- ارغوانیه- دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1399 ) برگشت به فهرست نسخه ها