:: دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 25-18 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت سلامت روان بیماران قلبی– عروقی و تعیین برخی عوامل موثر بر آن در بیماران بستری در بخش های CCU و قلب بیمارستان هاجر شهرکرد
نسرین فروزنده*1، معصومه دل آرام، مرضیه فروزنده، سمیه درخشنده
1- دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شهرکرد، ایران ، nas_for@yahoo.com
چکیده:   (21978 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری های روانی از جمله افسردگی، اضطراب، دلیریوم و اختلالات شناختی از مشکلات شایع بیماران قلبی و عروقی می باشند. وجود هر یک هر یک از این بیماری ها سبب وخامت بیشتر وضعیت جسمی و روانی بیمار شده و تبعات آنان ناتوانی در همه عرصه های زیستی روانی و اجتماعی است؛ لذا این پژوهش با هدف تعیین وضعیت سلامت روان و برخی عوامل مؤثر بر آن در بیماران بستری در بخش های CCU و داخلی قلب بیمارستان هاجر شهرکرد انجام گرفته است. روش بررسی: برای انجام این مطالعه توصیفی– تحلیلی که به صورت مقطعی از اردیبهشت ماه1390 تا بهمن ماه1390 انجام شد، تعداد 252 نفر از بیماران بستری در بخش های CCU و داخلی قلب با تشخیص نارسایی احتقانی قلب، سکته قلبی و هیپرتانسیون انتخاب شدند. جهت بررسی شیوع اختلالات روانی از پرسشنامه پرسشنامه عمومی سلامت (GHQ) استفاده شد و متغیرهای دموگرافیک بیماران در یک ساله اخیر مورد بررسی قرار گرفت. یافته ها: از 252 بیمار 189 نفر آنان (75%) دارای اختلال روانی بودند و شایع ترین اختلالات افسردگی و اضطراب داشتند. اختلالات روانی با عواملی چون سابقه بستری شدن در بیمارستان و وجود استرس در سال های اخیر رابطه معنی داری داشت (05/0P<)؛ به طوری که شیوع اختلالات روانی در بیماران شاغل، کم سواد و یا بیماران دارای تجربه استرس در یک سال گذشته بیشتر بود. نتیجه گیری: بر اساس نتایج مطالعه حاضر، ایجاد امکانات پیشگیری و درمانی مناسب و حمایت بیماران و خانواده آنان ضروری است.
واژه‌های کلیدی: سلامت روان، بیماران قلبی عروقی، مشخصه های فردی، پرسشنامه ی سلامت عمومی
متن کامل [PDF 173 kb]   (8940 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1393/3/5 | پذیرش: 1393/3/5 | انتشار: 1393/3/5
* نشانی نویسنده مسئول: شهرکرد- دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد- تلفن:3335654-0381


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 2، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها