:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 14-22 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی ارائه مراقبت به نوزاد سالم در زایمان طبیعی و سزارین
مرضیه یداللهی فارسانی، فرشته راستی، حمید علوی مجد، فرین سلیمانی، شهناز ترک زهرانی
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران ، zahranishahnaz@yahoo.com
چکیده:   (1816 مشاهده)

زمینه و هدف: ارانه مراقبت به نوزاد در ساعات اولیه تولد تأثیر فراوانی بر سلامت و کاهش مرگ‌ومیر نوزادان دارد. این مقاله با هدف ارزیابی ارائه مراقبت به نوزاد سالم در زایمان طبیعی و سزارین در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد انجام ‌شده است.

روش بررسی: در این مطالعه توصیفی، ارائه مراقبت به 282 نوزاد سالم ‌ترم (178 طبیعی و 104 سزارین)، از طریق مشاهده و با استفاده از چک‌لیست مورد ارزیابی قرار گرفت. کیفیت مراقبت بر اساس درصد نمره به‌دست‌آمده به سطوح ضعیف (کمتر از 32%)، متوسط (66-33%) و خوب (بیشتر از 67%) طبقه‌بندی گردید. داده‌ها توسط SPSS و با آزمون‌های t-test و من ویتنی مورد تحلیل آماری قرار گرفتند.

یافته‌ها: میانگین کیفیت ارائه مراقبت به نوزاد سالم در کل نمونه‌ها 3/58% و درصد تطابق با استاندارد مراقبت از نوزاد سالم در زایمان واژینال بالاتر از زایمان سزارین بود (0/011=P). اقدامات فوری جهت احیاء و خدمات حمایتی تغذیه با شیر مادر در گروه سزارین بالاتر از گروه زایمان طبیعی بود، ولی این نوزادان در حیطه ارزیابی و اقدامات اولیه، اقدامات جهت تماس مادر و نوزاد، مراقبت ضعیف‌تری دریافت کرده بودند، همچنین مدت‌ زمان تماس پوست با پوست نوزاد و مادر بعد از زایمان و شروع تغذیه با شیر مادر در ساعت اول تولد در گروه سزارین پایین‌تر بود (0/000=P).

نتیجه‌گیری: نتایج ارزیابی ارائه مراقبت به نوزاد سالم در بیمارستان‌های تحت مطالعه در محدوده متوسط بوده و در زایمان‌ سزارین پایین‌تر از زایمان طبیعی است. پس می‌توان با اتخاذ رویکردهای بهداشتی در آموزش مادران جهت ترویج زایمان طبیعی و کاهش موارد سزارین اکتیو اقدامات موثری در افزایش کیفیت ارائه مراقبت به نوزاد انجام داد.

واژه‌های کلیدی: ارزیابی ارائه مراقبت، نوزاد سالم، زایمان طبیعی، سزارین.
متن کامل [PDF 911 kb]   (466 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱۰/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۷/۲۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها