:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 81-88 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر دو شیوه پرپ ناحیه‌ی جراحی با بتادین و کلرهگزیدین بر میزان شمارش میکروبی در عمل جراحی دست
مهتاب آقا کریمی، مهناز سلیمانی، حجت اله یوسفی ، محمد دهقانی
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان، ایران ، yousefi@nm.mui.ac.ir
چکیده:   (1772 مشاهده)

زمینه و هدف: یکی از مهم‌ترین اقدامات بهداشتی جهت کنترل عفونت‌های بیمارستانی ضدعفونی کردن پوست می‌باشد. این عمل در مورد ضدعفونی پوست قبل از اعمال جراحی کاملاً ضروری است و موجب کاهش محسوسی در عفونت‌های بیمارستانی می‌گردد. با توجه به اهمیت موضوع در این مطالعه دو روش پرپ ناحیه جراحی با بتادین و کلرهگزیدین باهم مقایسه شده است.

روش بررسی: کار آزمایی بالینی حاضر به‌صورت سه مرحله‌ای با طرح مداخله قبل و بعد انجام شد. شرکت‌کنندگان به روش تداومی آسان انتخاب و به‌صورت تخصیص تصادفی در دو گروه ضدعفونی قبل از عمل با محلول بتادین 5/7% و محلول الکلی کلرهگزیدین (32 نفر در هر گروه) قرار گرفتند. نمونه‌گیری کشت و شمارش میکروبی پوست در سه زمان قبل و بعد از پرپ و پایان عمل انجام و از طریق چک ‌لیست ثبت شد. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون‌های تی‌مستقل و واریانس با اندازه‌های مکرر و کای اسکور تحت نرم‌افزار آماری SPSS انجام شد.

یافته‌ها: نتایج یافته‌ها نشان داد که میزان باکتری پس از پرپ با محلول کلرهگزیدین به صفر رسید. در گروه بتادین نیز شمارش میکروبی در سه زمان به‌طور معنی‌دار کمتر شده است (0/001P=). بعد از پرپ میانگین تعداد باکتری در گروه کلرهگزیدین به‌طور معنی‌داری کمتر از بتادین بود (0/001P=)، اما پس از عمل اختلاف معنی‌دار نشد (0/770P=).

نتیجه‌گیری: استفاده از ضدعفونی ‌کننده‌ها قبل از جراحی گرچه ضروری است؛ ولی انتخاب محلول مناسب در مواردی با چالش روبروست. کاربرد محلول کلرهگزیدین در پرپ قبل از جراحی می‌تواند با اطمینان بیشتری میزان باکتری‌ها را کاهش دهد. این مطالعه استفاده از کلرهگزیدین را به جای بتادین قبل از اعمال جراحی توصیه می‌کند زیرا اثربخشی آن در کاهش تعداد باکتری‌ها سطح پوست بیشتر است.

واژه‌های کلیدی: کلرهگزیدین، پوویدین آیودین، اسکراب جراحی.
متن کامل [PDF 652 kb]   (574 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۴/۱۱/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۵/۸/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها