:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 69-80 برگشت به فهرست نسخه ها
ارزیابی آمادگی بحران و بلایا در مراکز تروما و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در سال 1395
سعید محمدی، جواد امینی سامان، حسنعلی کریم پور، رسول کاویان نژاد ، ابراهیم عزتی
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، کرمانشاه، ایران ، rasol_kavyan@yahoo.com
چکیده:   (1994 مشاهده)

زمینه و هدف: بلایا و حوادث طبیعی و غیرطبیعی تأثیر زیادی بر نحوه زندگی و سلامت انسان‌ها می‌گذارند. هدف اصلی بیمارستان‌ها، ارائه مراقبت‌های بهداشتی درمانی سریع و به‌موقع، جهت کاهش میزان مرگ‌ومیر و عوارض ناشی از حوادث و بلایا می‌باشد؛ ازاین‌رو هدف از انجام این مطالعه تعیین میزان آمادگی بحران و بلایا در مراکز تروما و حوادث دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بود.

روش بررسی: این پژوهش توصیفی- تحلیلی از نوع مقطعی در 3 بیمارستان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (A،B،C) در سال 1395 انجام گرفت. اطلاعات مطالعه به‌وسیله پرسشنامه خودساخته با مصاحبه و مشاهده جمع‌آوری شد. این پرسشنامه 220 سوالی به‌صورت بله/ خیر شامل ۱۰ حوزه اورژانس (30 سوال)، پذیرش (24 سوال)، تخلیه و انتقال (30 سوال)، ترافیک (15 سوال)، ارتباطات (16 سوال)، امنیت (17 سوال)، آموزش (17 سوال)، پشتیبانی (28 سوال)، نیروی انسانی (21 سوال) و مدیریت (22 سوال) بود. انتخاب بله و خیر نمره یک و صفر داده شد. اطلاعات با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون‌های آماری توصیفی ارزیابی شد.

یافته‌ها: میانگین نسبی آمادگی در مواجهه با بحران و بلایا در بیمارستان A،B و C به ترتیب 99/1%، 84/7% و 43/4% بود. به‌طورکلی میانگین آمادگی در بیمارستان های مورد مطالعه 75% بود. بیشترین و کمترین آمادگی به ترتیب مربوط به حوزه مدیریت و ترافیک بود.

نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج به‌دست‌آمده در این پژوهش مشخص گردید که میزان آمادگی بیمارستان‌ها در سطح خوبی است. مسئولین مراکز درمانی باید برنامه‌ها و آموزش‌های لازم برای همه حوزه‌های آمادگی بحران در بیمارستان‌ها جهت واکنش سریع و به‌موقع را داشته باشند.

واژه‌های کلیدی: بحران، بلایا، بیمارستان، آمادگی.
متن کامل [PDF 1020 kb]   (779 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۵/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۲۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها