:: دوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد _4_VOLUME__ شماره _3_ISSUE__ صفحات 23-36 برگشت به فهرست نسخه ها
پیش‌بینی درد زایمان بر اساس سخت‌رویی روان‌شناختی، حمایت اجتماعی و تاب‌آوری در زنان نخست‌زای شهر بوشهر
سهیلا رستمی ، سید اصغر موسوی، سید موسی گلستانه
دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر، بوشهر، ایران ، hamid_sk2003@yahoo.com
چکیده:   (1669 مشاهده)

زمینه و هدف: زایمان علاوه بر اینکه یک شرایط تنش ‏زا برای فرد باردار به‌حساب می‌آید، یک پدیده مهم در زندگی مادر می‏ باشد و درد ناشی از آن غیرقابل‌اجتناب بوده و در خانم ‏های نخست ‏زا نیز شدیدتر و طولانی ‏تر است. با توجه به ناخوشایندی درد زایمان، بررسی و شناخت متغیرهای تأثیرگذار بر آن، اهمیت دارد.

روش بررسی: این تحقیق از نوع همبستگی است که برای اجرای آن از بین زنان نخست زایی که برای زایمان به بیمارستان شهدای خلیج‌فارس بوشهر در بازه‏ی زمانی بین اسفند 94 تا خرداد 95 مراجعه کرده و واجد شرایط تعریف‌شده در اهداف تحقیق بودند، تعداد 120 نفر به شیوه‌ی نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و با استفاده از مقیاس ارزیابی تغییرات رفتاری در برابر درد (PBI)، مقیاس درجه‌بندی عددی- بصری درد (VAS)، پرسشنامه سرسختی روان‌شناختی اهواز (AHI)، مقیاس تاب‏ آوری کانر و دیویدسون (CD-RISC) و مقیاس سنجش حمایت اجتماعی فیلیپس مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده‏ ها با روش ضریب همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون خطی به روش هم‌زمان و همچنین گام‌به‌گام با استفاده از نرم‏ افزار SPSS مورد تجزیه‌وتحلیل آماری قرار گرفت.

یافته‌ها: یافته‏ ها نشان دادند که سرسختی روان‏شناختی، حمایت اجتماعی و تاب‏ آوری قادر به‌پیش بینی تغییرات مربوط به‌شدت رفتاری و بصری احساس درد زایمان در زنان نخست‏ زا می‌باشند، به‌طوری‌که این متغیرها اثر مثبت بر درد زایمان زنان نخست ‏زا دارند.

نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‏ های پژوهش به نظر می‏ رسد ارتقاء متغیرهای تاب‏ آوری، سرسختی روان‏شناختی و حمایت اجتماعی، در یک زن باردار می‏ تواند در مدیریت درد موثر بوده و از طریق غلبه بر هیجان ‏های منفی و ترس تجربه خوشایندی را برای زن فراهم سازد و بر ترجیح آن‏ها به روش زایمان طبیعی نسبت به سزارین، تأثیر گذارد.

واژه‌های کلیدی: درد زایمان، سرسختی روان‌شناختی، حمایت اجتماعی، تاب ‌آوری.
متن کامل [PDF 1147 kb]   (458 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۵/۷/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۵ | انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 6، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها